Stejně jako většina očních vad má i presbyopie svůj český název - vetchozrakost. Vzniká ztrátou pružnosti čočky, obvykle se tak děje kolem 40. roku věku.
Souvislost mezi pružností čočky a vznikem presbyopie popisujeme dále.
Oční čočku používá člověk k tomu, aby mohl rozeznat předměty na různé vzdálenosti. Díky svalům tzv. závěsného aparátu a pružnosti se čočka vyklenuje a oplošťuje dle potřeby, záleží na tom, zda potřebujete zaostřit na předmět v nižší nebo vyšší vzdálenosti. Při pohledu do dálky je závěsný aparát uvolněný a čočka oplošťelá. Pokud se zahledíte na blízký předmět, donutíte oko k zaostření - akomodaci. Tento proces zahrnuje stáhnutí svalů závěsného aparátu, čímž se uvolní vlákna, na kterých je čočka zavěšená. Ta se následně díky své pružnosti může vyklenout.
Presbyopie vzniká postupnou ztrátou elasticity čočky.
Ve výsledku pak nemůžete zaostřit na blízké předměty a přistihnete se, že např. noviny začínáte číst s nataženýma rukama.
Korekce presbyopie
První předepsané brýle při presbyopii bývají plusové, konkrétně o síle +0,5 dioptrie. S přibývajícimi roky pak zpravidla přibývají i dioptrie.
Většina našich klientů se postupně dostane na +3,0 dioptrie, v mimořádných případech i více. Většina presbyopů dříve střídala dvoje brýle - jedny na blízko, druhé na dálku. Dnes jsou však ideální formou korekce vetchozrakosti tzv. multifokální brýlové čočky, které vám zajistí plynulý přechod z vidění do blízka přes vidění do střední vzdálenosti po vidění do dálky.